Stal w normie EN 10204 – rodzaje atestów materiałowych
Wybór odpowiedniej stali do projektów budowlanych, przemysłowych czy produkcyjnych wymaga uwzględnienia jakości użytego materiału. Kluczową rolę odgrywają dokumenty kontroli, które potwierdzają jego zgodność zamówieniem. Jako hurtownia stali, dostarczamy wyłącznie materiały spełniające rygorystyczne normy jakościowe.
Norma EN 10204
Kwestie dotyczące certyfikacji stali reguluje norma EN 10204. Wyróżnia ona dwie kategorie:
- Dokumenty kontroli oparte na kontroli wewnętrznej – przeprowadzanej przez wytwórcę według własnych procedur. Jest to bardziej ogólne potwierdzenie, że stal spełnia określone wymagania techniczne i jest zgodna z danymi zawartymi w specyfikacji. Badane próbki nie muszą pochodzić z partii przeznaczonej do wysyłki. W tej grupie wyróżniamy:
-
- Rodzaj 2.1 – najprostsza Deklaracja zgodności z zamówieniem, nie przytaczająca żadnych wyników badań z kontroli.
- Rodzaj 2.2 – czyli Atest deklarujący zgodność wykonania z zamówieniem, wskazując jednocześnie wyniki badań z kontroli wewnętrznej.
- Dokumenty kontroli oparte na kontroli odbiorczej – przeprowadzanej przed wysyłką według specyfikacji wyrobu. Zawierają szczegółowe informacje na temat badań laboratoryjnych partii materiału przeznaczonej dla klienta (skład chemiczny, właściwości mechaniczne parametry techniczne). W tej grupie wyróżniamy:
-
- Rodzaj 3.1 – inaczej Świadectwo odbioru 3.1. Dokument deklarujący zgodność wykonania z zamówieniem wraz z wynikami badań, które muszą być zatwierdzone przez upoważnionego przedstawiciela kontroli wewnętrznej niezależnego od działu produkcji.
- Rodzaj 3.2 – inaczej Świadectwo odbioru 3.2. Oprócz producenta, badania muszą być potwierdzone przez niezależnego inspektora kontroli z instytucji określonej w przepisach prawnych, lub przez przedstawiciela zamawiającego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najpopularniejszych certyfikatów 3.1. oraz 2.2, sprawdź ten wpis: Certyfikaty w stali – różnice między atestem 3.1 a 2.2 | JORDAN matcon.
